Według różnych analiz i badań, w Polsce brakuje od 30 do 80 tysięcy programistów. Warunki pracy na tym rynku dyktują kandydaci, którzy mogą liczyć na interesujące możliwości zatrudnienia oraz wiele benefitów: dofinansowania do szkoleń, opieka medyczna czy wyjazdy integracyjne, to tylko niektóre z nich.
Coraz więcej programistów ceni sobie, a wręcz oczekuje dużej niezależności i możliwości pracy zdalnej, zarówno z domu, jak i z dowolnego miejsca na Ziemi. Wiele osób, zastanawia się jak zostać programistą, właśnie dlatego, że w tym zawodzie znaleźć można tak wiele możliwości dobrze płatnej pracy zdalnej.
Zanim jednak początkujący deweloper zostanie cyfrowym nomadą, musi zdobyć przynajmniej juniorskie umiejętności w pracy z kodem. Zarówno raczkujący front-end i back-end musi opanować odpowiednie języki programowania w takim stopniu, by mógł pracować samodzielnie.
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak zostać programistą, wyjaśnijmy dokładnie na czym polega ten zawód.
Praca programisty polega na projektowaniu, tworzeniu, instalowaniu, testowaniu i konserwacji systemów informatycznych.
W ogłoszeniach o pracę w IT często spotykamy się z podziałem na front- i back-end deweloperów. To kluczowy i podstawowy podział, przy czym każdy z nich różni się wykorzystywanymi technologiami i językami programowania.
Front-end jest również określany jako „strona klienta” i jest uważany za osobę odpowiedzialną za projektowanie stron internetowych, czyli w praktyce to, co widzi użytkownik – stronę, panel, wygląd, nawigację. Front-end projektuje część wizualną i wykorzystuje m.in. HTML i CSS. Back-end, czyli „strona serwera”, jest po prostu sposobem działania witryny, aktualizacji i zmian. Odnosi się to do wszystkiego, czego użytkownik nie widzi w przeglądarce, takich jak bazy danych i serwery.
Aby postawić swoje pierwsze kroki w świecie IT, potrzebne jest przede wszystkim zaangażowanie, chęć do nauki i determinacja. Dobry programista jest dokładny, potrafi skupić się na zadaniu, ale jednocześnie ma rozwinięte umiejętności komunikacyjne.
Do pracy zdalnej potrzebny nam będzie wyłącznie komputer i stabilne łącze internetowe, możemy wybrać dogodne dla nas miejsce pracy – domowe biuro, ulubioną knajpkę czy jedną z karaibskich wysp.
Jeżeli natomiast chcemy zostać na miejscu, ale interesuje nas podjęcie pracy w zagranicznej firmie, bez konieczności relokacji to bez problemu możemy znaleźć taką ofertę.
Zawód programisty daje dużą niezależność. W przypadku pracy zdalnej zwykle nie musimy pracować w wyznaczonych godzinach. Wielu programistów samodzielnie decyduje, kiedy zaczyna i kończy pracę. Jeżeli jesteś najbardziej aktywny w późnych godzinach wieczornych, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wtedy właśnie wykonywał swoje zadania.
Kolejnym plusem jest brak rozpraszaczy, których nie unikniemy w biurze – takich jak pogawędki czy wychodzenie na szybką kawę/lunch. Pracując zdalnie, możemy skupić się jedynie na wykonywanym zadaniu i dzięki temu zrealizować je znacznie szybciej, będąc przy tym o wiele bardziej produktywnym niż w biurze.
Praca zdalna jako programista czy to z domu, czy z coworkingu pod stokiem narciarskim, momentami mocno różni się od pracy w biurze pod okiem szefa.
Ważne są nie tylko umiejętności dotyczące samego zawodu, ale również umiejętność organizacji dnia pracy i pewna sumienność.
Wiele osób, które pracują w domu, czuje się zbyt rozproszona i decyduje się na pracę w coworkingu. Zdecydowanie jest to ciekawsze rozwiązanie, które pomaga ustabilizować równowagę między pracą a życiem, otwiera także możliwości poznania nowych ludzi.
Szukając pracy jako programista, swoje umiejętności potwierdzasz przede wszystkim portfolio, a nie tytułami. Dlatego nie musisz kończyć szkół wyższych, aby być dobrym programistą.
Aby podszkolić swoje umiejętności bądź rozpocząć przygodę z programowaniem warto zapisać się na intensywny kurs programowania, dzięki któremu posiądziemy praktyczne umiejętności.
Jednym z takich rozwiązań może być kurs w szkole programowania Coders Lab, która w swojej ofercie ma kursy programowania, kursy testerskie, oraz Digital UX. Szkoła stawia na intensywny sposób nauczania oparty o przekazywaniu praktycznej wiedzy. Bez względu na Twoje obecne doświadczenie, dzięki kursom oraz produktom takim jak Career Lab, Scrum Lab, czy Portfolio Lab, możesz w efektywny sposób przebranżowić się i zdobyć nowy zawód w IT. Niektóre z kursów są również dostępne w trybie online, więc nauk może również odbywać się zdalnie.
Na całym świecie od lat rozwija się społeczność programistów, którzy publikują treści i wymieniają się wiedzą.
Dołącz również do facebookowych grup dla programistów.
Grupy dla początkujących:
Grupy zrzeszające wszystkich programistów:
Grupy koncentrujące się na danych technologiach:
Grupy dla kobiet pracujących / myślących o pracy w IT:
Kiedy w roli programisty będziemy czuli się już wystarczająco pewnie warto skorzystać z zagranicznych portali, które oferują tylko i wyłącznie pracę zdalną, np.:
W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017 w Polsce znajdziemy dane o wynagrodzeniach m.in. programistów posługujących się językami C/C++, PHP, Python oraz pracujących w technologii .NET czy w Java.
Całkowite wynagrodzenie (umowa o pracę) programisty z co najmniej 3 letnim doświadczeniem wynosi odpowiednio (brutto, PLN):
Branża IT ma małe szanse, aby się w pełni nasycić, oznacza to więc, że programiści mogą przebierać w ofertach, podczas gdy ich pracodawcy zachęcają coraz to lepszymi zarobkami.
Zarówno w Europie jak i na całym świecie sytuacja wygląda podobnie – programiści są potrzebni i zarabiają odpowiednio dużo, adekwatnie do swoich umiejętności.
Praca zdalna jest szczególnie popularna w branży IT, w której coraz więcej pracodawców oferuje ją swoim pracownikom.
Dużo nowych ofert można znaleźć w kategorii backend developer. Ogłoszenia w kategorii backend to ponad 35% wszystkich ofert pracy zdalnej. Na drugim miejscu znalazła się kategoria frontend (22,8%), a trzecie miejsce zajmuje fullstack (19,3%).
Przy okazji mała informacja, że mam już skończony przewodnik „Gdzie znaleźć pracę zdalną – Polska i Świat” i jest on już dostęny na sklep.cyfrowinomadzi.pl.
To lista kilkuset najlepszych firm z całego świata, które zatrudniają zdalnie. Przewodnik zawiera bezpośrednie linki do stron tych firm z aktualnymi ofertami pracy w tym również pracy dla programistów.
Osobna sekcja przewodnika to kilkadziesiąt najlepszych portali z ofertami pracy zdalnej z całego świata oraz sekcja z portalami dla freelancerów.
Za pomocą umieszczonych w książce hasztagów w kilka sekund dowiesz się, które firmy teraz Cię szukają! Sprawdź koniecznie 🙂
Określenie „programista” czy „deweloper” jest bardzo pojemne. Zawiera w sobie wiele kategorii, które możesz wybrać.
Z nauką programowania jest jak z nauką języków obcych. Są ludzie, którzy mają swego rodzaju dar i przychodzi im to łatwiej. Programowanie nie jest łatwe i należy o tym pamiętać. Wymaga od Ciebie zaangażowania, wytrwałości w dążeniu do celu, a często również sporo poświęcenia.
Jeśli nie wiesz jaką specjalizację wybrać, zacznij od określenia tego, czym chciałbyś się zajmować. Chcesz tworzyć strony internetowe, a może aplikacje na komputer bądź mobilne? Na Windowsa, czy na Maca? Jest bardzo dużo możliwości, które pomogą Ci się rozwinąć.
Poświęć czas na poznanie najpopularniejszych technologii i wybranie tych, które będą Ci odpowiadać. Nauka będzie szła Ci dużo szybciej, jeśli wybierzesz ten język programowania, który Cię interesuje, a praca z nim sprawi Ci dużo satysfakcji.
Mogą Ci w tym pomóc zadania (challenges) z różnych technologii, które znajdziesz na stronach poszczególnych kursów. Ich zadaniem jest pokazanie czym różni się programowanie w Javie (Back-end) od np. programowania w JavaScripcie (Front-end).
Warto pomyśleć o nauce programowania jako o inwestycji w przyszłość. Dla ambitnego programisty praca w każdej firmie czy to na etacie, czy jako freelancer będzie stanowić wyzwanie i okazję do ciągłej nauki. Weź jednak pod uwagę, że programowanie to dziedzina, która wymaga ciągłego rozwijania swoich umiejętności, to znaczy zaangażowania, poświęcenia. Abyś mógł ze swojej pracy czerpać satysfakcję i mieć energię potrzebną do ciągłego rozwoju, praca ta musi pokrywać się z twoimi zainteresowaniami i predyspozycjami.
Zanim wybierzesz kurs, możesz zastanowić się, którą technologię chcesz wybrać, bo bardzo się one od siebie różnią i wymagają różnych predyspozycji. Na stronie Coders Lab dostępny jest również test sprawdzający umiejętność logicznego myślenia, niezbędną w zawodach związanych z IT.
Na samym początku kariery może być trudno określić jakie środowisko pracy będzie najlepsze dla danej osoby, dlatego warto próbować różnych rzeczy.
Czytaj więcej:
Ten przewodnik powstał dzięki współpracy ze szkołą programowania Coders Lab.