W IT bardzo ważny jest ciągły rozwój. Branża szybko się zmienia, a tworzenie oprogramowania jest bardzo dynamiczną gałęzią gospodarki.
Praca testera polega między innymi na analizie i dostarczaniu informacji. Osoba na takim stanowisku sprawdza, czy produkt przygotowany przez programistów działa jak należy oraz, czy spełnia oczekiwania potencjalnych użytkowników.
Głównym zadaniem testera jest dostarczenie informacji klientowi na temat funkcjonalności jego produktu np. aplikacji mobilnej. Nie ma oprogramowania bez wad, dlatego praca testera prawie zawsze wiąże się ze znajdowaniem błędów, a co za tym idzie, musi być on dokładny w swojej roli. Tester jest niczym strażnik jakości (z ang. Quality Assurance, QA).
Wymaga to także bardzo dużo kreatywności i pomysłowości, a do codziennych zadań nie należy jedynie wykonywanie powtarzalnych testów, ale wczucie się w użytkownika, który może próbować dokonywać różnych działań, jakich nie przewidziano we wcześniejszych specyfikacjach.
Znajomość języka angielskiego w wymaganiach na stanowisko testera również nie powinna nikogo dziwić.
Warto także posiadać rozwinięte kompetencje miękkie – przede wszystkim dotyczące komunikacji. To tester jest łącznikiem pomiędzy klientem a zespołem developerskim, często bywa również mediatorem. Błędy i braki, szczególnie UX-owe, często wymagają jasnego przekazania informacji, tak aby obie strony dokładnie wiedziały, w czym leży problem a ich współpraca była jak najbardziej efektywna.
Cechami pożądanymi u testerów są także asertywność, bo tak pół żartem pół serio, to nigdy nie można do końca ufać programistom, nawet jeśli mówią, że coś na bank działa. Tester jest od tego, by to zweryfikować.
Tester oprogramowania jest jak inżynier BHP na budowie. Zarządza w końcu jakością, co jest bardzo ważnym element sukcesu firmy.
W czasach kiedy firmy z branży IT wprowadzają coraz to większe innowacje w technologii i aplikacjach (zdarzają się już testy na Smart TV, Google VR, a nawet Smart Watch’ach) i nikt z nas nie wyobraża sobie już życia bez laptopa czy smartfona zawód testera oprogramowania nabiera ogromnego znaczenia.
Coraz częściej testerzy są stawiani na równi z programistami. Przekłada się to również na ich atrakcyjne zarobki. Wysokość zarobków zależy oczywiście od stażu pracy i zdobytego doświadczenia.
W Raporcie Płacowym Sedlak & Sedlak 2018 dla branży IT wyróżniamy zarobki z podziałem na testerów manualnych i automatycznych.
Pierwszy z nich odpowiada głównie za tworzenie scenariuszy z przypadkami testowymi, które następnie przekazuje do testera automatycznego. Zadaniem testera automatycznego jest napisanie na ich podstawie skryptów, a także wykonywanie testów strukturalnych, a więc takich, które wymagają dostępu do kodu bazowego.
Manualne testowanie poprawności kodu to ręczne sprawdzanie działania aplikacji oraz wykrywanie i dokumentowanie błędów. Z kolei automatyczny tester oprogramowania odpowiada za pisanie skryptów testowych, tworzenie scenariuszy i wykonywanie testów automatycznych.
Średnia wynagrodzenia całkowitego testerów zatrudnionych na umowę o pracę posiłkując się raportem Sedlak & Sedlak przedstawia się następująco:
Zapotrzebowanie na testerów stale rośnie. Jeśli interesuje Cię branża IT, to zacznij od poznania zawodu i środowiska, przeszukaj Internet i weź udział w spotkaniach branżowych.
Poznaj społeczność testerską! Dołącz do grup zrzeszających testerów oprogramowania:
W Polsce i na świecie regularnie odbywają się konferencje. Do najbardziej znanych w Polsce należą:
Jeśli już wiesz, że kariera w IT jest dla Ciebie, warto rozejrzeć się za szkołami, które prowadzą specjalne kursy dzięki, którym w intensywny sposób przyswoisz wiedzę potrzebną Ci do zdobycia wymarzonego zawodu. Jedną z takich szkół jest Coders Lab, która w swojej ofercie ma nie tylko standardowe kursy na testera manualnego czy kursy na testera automatycznego, ale również odpowiednio przygotowane szkolenie dla mam chcących zacząć swoją przygodę z testowaniem.
Dla osób początkujących i preferujących przyswojenie wiedzy w wersji papierowej bądź poszukujących kompendium podstaw „wszystko w jednym” warto przeczytać książkę Radosława Smilgina „Zawód tester” – solidna podstawa teoretyczna.
Pracodawcy poza doświadczeniem będą również wymagać ukończonych kursów lub zaświadczeń. W znalezieniu nie tylko pierwszej, ale jakiejkolwiek pracy na stanowisku testera oprogramowania zdecydowanie pomoże Ci zdobycie certyfikatu ISTQB (International Software Testing Quality Board). Zagadnienia ISTQB są poruszane na rozmowach kwalifikacyjnych zarówno na pozycjach juniorskich, mid, a także senior.
Jest to najpopularniejszy certyfikat w Polsce, który jest również rozpoznawalny na całym świecie. Jest to certyfikat, który potwierdza znajomość podstawowych zagadnień testerskich, które używane są we wszystkich znanych firmach. Cena egzaminu na poziomie podstawowym to koszt rzędu 650,00 zł netto.
Certyfikat ISTQB, po zdaniu egzaminu, można uzyskać na kursie Coders Lab i jest on wliczony w cenę zajęć.
Pamiętaj o tym, że dobry tester to taki, który nastawiony jest na ciągłe doskonalenie swoich umiejętności, a co za tym idzie, procesów całej organizacji.
Na początku kariery testera stoi zawód testera manualnego. W zależności od liczebności zespołu i podziału obowiązków, jako początkujący tester, albo przeprowadzasz testy na podstawie scenariuszy przygotowanych przez bardziej doświadczonych kolegów, albo po wprowadzeniu do projektu, sam jesteś odpowiedzialny za tworzenie i utrzymywanie przypadków testowych.
Jeżeli jesteś techniczny i dobrze radzisz sobie z kodem, ale nie chcesz rezygnować z testowania, testowanie automatyczne może być drogą, w której spełnisz się zawodowo.
Należy jednak pamiętać, że podstawy testowania manualnego są umiejętnością, którą każdy tester automatyczny musi mieć opanowaną.
Testowanie manualne może kojarzyć się z ręcznym przeklikiwaniem oprogramowania w celu wyłapania błędów, ale nie tylko! To praca z testowaniem usług w technologiach takich jak SoapUI, czy PostMan, praca z bazami danych, czyli konstruowanie często złożonych zapytań SQL.
A skąd wiadomo, że błąd to błąd? Mówi o tym specyfikacja techniczna, jednak większość organizacji pracuje w systemie SCRUM (czyli zwinnym podejściu do tworzenia nowego produktu), który zakłada minimalizację dokumentacji. Często liczy się tylko i wyłącznie subiektywna ocena testera i członków zespołu deweloperskiego, gdyż SWS’a (Specyfikacji Wymagań Systemowych) po prostu brak.
Mimo zalet testowania automatycznego każdą nową aplikację testuje się manualnie, aby przede wszystkim ją poznać od A do Z, co w przyszłości da możliwość zastosować testy automatyczne.
Nie istnieją testy automatyczne bez testów manualnych. Każdy tester automatyczny musi być jednocześnie w stanie przetestować coś manualnie. Jeśli aplikacja jest w fazie rozwoju, często pisanie testów automatycznych jest ciężkie z uwagi na ciągle zmieniające się elementy aplikacji np. zmiany przycisków czy pól w formularzu, które zmuszają do ciągłej refaktoryzacji kodu.
Testowanie automatyczne polega na przygotowaniu skryptów i programów, które automatyzują testowanie ręczne.
Różnica między testerem manualnym a automatycznym na przykładzie – test czy pole ‘Imię’ przyjmuje jedynie litery. W tym celu tester manualny spróbuje wpisać w polu ‘0965’. Jeżeli strona pokaże komunikat „Wystąpiła błędna wartość. Używaj liter od A do Z”, to wszystko w porządku, natomiast jeżeli strona przepuściła by nas dalej, to mamy tutaj do czynienia z poważnym błędem. Tester Manualny może po kolei sprawdzać różne możliwości – same liczby, liczby + tekst itd.
A co w tym przypadku zrobi tester automatyczny? Może napisać kilka skryptów z konkretnymi kombinacjami typu ‘0123’, ‘01Asia23’ i za pomocą jednego przycisku uruchomi potrzebny test.
Porównując pracę testera manualnego do automatycznego od razu zauważalna jest duża różnica – tester automatyczny powinien posiadać solidną wiedzę na temat programowania.
Wiele projektów w branży IT realizowanych jest poza biurem klienta. Są one wykonywane zdalnie dla polskich i zagranicznych klientów. Coraz częściej pracodawcy udostępniają możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.
Jako początkujący tester warto zacząć od pracy stacjonarnej w biurze, podczas której za cel obrać sobie naukę i intensywne rozwinięcie posiadanych umiejętności.
Jeżeli nie posiadasz żadnego doświadczenia w testowaniu, to dobrym krokiem będzie aplikacja np. do polskiego studia CD PROJEKT RED, które często szuka testerów bez doświadczenia na stanowiska juniorskie.
Kiedy w roli testera będziemy czuli się już wystarczająco warto skorzystać z zagranicznych portali, które oferują tylko i wyłącznie pracę zdalną, np.:
Inną możliwością jest praca jako freelancer za pośrednictwem takich portali jak:
Jeśli myślisz o podjęciu pracy w IT, choć jeszcze niedawno zarzekłbyś się, że to nie dla Ciebie, to powyższe kroki pomogą Ci wkroczyć na nową ścieżkę kariery w tej branży.
Dzięki zdobyciu odpowiednich certyfikatów rozpoczniesz swoją przygodę jako młodszy tester, a z każdym kolejnym krokiem ucząc się obsługi nowych narzędzi otworzy się przed Tobą wachlarz coraz lepszych możliwości.
Wytrwałości w dążeniu do celu i powodzenia!
Czytaj więcej:
[…] Jak zostać zdalnym testerem oprogramowania? […]
3 komentarze
[…] Jak zostać zdalnym testerem oprogramowania. […]
[…] Jak zostać zdalnym testerem oprogramowania? […]