Jeśli trafiasz na ten wpis prosto z wyszukiwarki Google, to pewnie właśnie zastanawiasz się, jaka praca zdalna będzie dla Ciebie najlepsza. W sieci istnieje wiele szybkich artykułów, które dość pobieżnie przedstawiają różne zdalne zawody. Często też nie do końca wiadomo, czy autor pracuje zdalnie, czy tekst napisany jest tylko pod SEO.
Jeśli trafiłeś na tego bloga, to masz szczęście – zdalnie pracuję od 2012 roku i chętnie pomogę Ci zdecydować, jaka praca zdalna będzie dla Ciebie najlepsza.
Istnieje bardzo wiele zdalnych zawodów i pomysłów na biznes w internecie. Badam ten temat od 2010 roku. Pomogłam już wielu osobom przejśc na pracę zdalną i zacząć wymarzony tryb życia, taki jak na przykłąd łączenie pracy zdalnej z podróżowaniem.
Niezależnie od tego, czy szukasz pracy zdalnej bez doświadczenia, czy masz już doświadczenie w pracy zdalnej, przygotowałam dla Ciebie wiele propozycji.
Naprawdę nie jest trudno zacząć pracować zdalnie, jeśli wiesz, jakie kroki podjąć.
Każdy z nas ma laptopa, a internet jest prawie wszędzie. Do tego odrobina chęci, szczypta determinacji i możemy zacząć zarabiać online. To jest właśnie piękno pracy zdalnej – tutaj wszystko zależy od Ciebie. Dzięki dostępowi do wiedzy odpowiedź na pytanie o to, jak znaleźć pracę zdalną wcale nie jest tak trudna, jak może się na początku wydawać.
Na początek małe wprowadzenie, dla tych, którzy nie wiedzą jeszcze, co to jest praca zdalna.
Praca zdalna to praca wykonywana przez internet. Pracować zdalnie można z domu, albo z kawiarni, z coworkingu na Bali, czy z chatki w górach.
Jedną z głównych zalet pracy zdalnej jest to, że nie wymaga ona dojazdów do biura, dzięki czemu codziennie można zaoszczędzić mnóstwo czasu, a także pieniędzy na bilety i paliwo (i oczywiście, bardzo fajną zaletą jest to, że czasem można dłużej pospać).
Pracując z domu, możesz zorganizować sobie swoje miejsce pracy, tak jak lubisz. Możesz nawet pracować w piżamie, a w przerwie nie tylko zaparzyć sobie kawę, czy herbatę, ale też wyskoczyć na jogę, czy załatwić coś na mieście. Nie masz szefa, nikt nie patrzy na ręce, nie musisz siedzieć bez sensu do 17:00, nawet jeśli już dawno skończyłeś zadania. Czas organizujesz sobie tak, jak chcesz.
Praca zdalna to przede wszystkim elastyczność dysponowania własnym czasem. Elastyczność co do czasu pracy, miejsca pracy i tego z kim się pracuje, również co do tego, z jakimi klientami chcesz pracować, bo nikt cię nie zmusi do tego, by obsługiwać klienta, który jest arogancki (przywilej freelancerów). Praca zdalna to również elastyczność co do tego, jak chcesz zaplanować sobie swój dzień, co do tego, czy wolisz pracować rano, czy wieczorem, czy w ciągu dnia zrobić sobie przerwę na spacer, czy na plażę. Pracując zdalnie, możesz.
Praca zdalna to również więcej czasu dla siebie i dla bliskich. Pracując zdalnie odzyskujesz znaczną część życia – nie musisz się szykować do pracy ani dojeżdżać, ten czas możesz wykorzystać na coś fajnego, na co do tej pory nie było czasu.
Dla każdego droga do tego, by zacząć pracować zdalnie jest inna. Dla jednych jest to przypadkowe, po prostu dostają taką ofertę pracy i zaczynają pracować zdalnie. Dla innych jest to bardzo przemyślany proces.
Osobiście od długiego czasu, bo już 10 lat temu, byłam zauroczona ideą niezależności i wolności oraz wykonywaniem wolnego zawodu. Marzyłam, by mieć taką pracę, która pozwoli mi na połączenie jej z podróżowaniem po świecie i teraz po sześciu latach za żadne skarby świata nie wróciłabym do biura.
Praca zdalna całkowicie zmieniła moje spojrzenie na życie. Po pierwsze przekonałam się, że potrafię być samodzielna, mimo tego, że wcześniej nie bardzo wierzyłam w siebie. Potrafię uczyć się nowych rzeczy i dobrze sobie radzić. To praca zdalna dała mi poczucie satysfakcji. Kiedyś byłam pracownikiem, którego wyciskano, jak cytrynę, dziś mogę się pochwalić pracą dla największych marek na świecie, mam swojego bloga, super społeczność wokół niego, mam własny sklep online. Praca zdalna zapewniła mi szybki rozwój zawodowy, w takich kierunkach, w które chcę zmierzać.
Moje życie jest inne niż kiedyś. Mam czas zdrowo się odżywiać, dbać o siebie i moich bliskich. Mam też czas na podróże, książki, sporty, odkrywanie nowych pasji i częste wakacje. I co ważne, po całym dniu pracy nie czuję się wyciśnięta jak cytryna.
Każdy ma nieco inne oczekiwania i wyobrażenia co do pracy zdalnej, a do tego istnieje mnóstwo odpowiedzi na pytanie jak znaleźć pracę zdalną.
Niezależnie od tego, czy planujesz pracę jako freelancer, czy będziesz pracować dla jednej firmy, czy założysz własną działalność gospodarczą, ważne jest to, by stale zdobywać nowe umiejętności.
Pracę zdalną możemy wykonywać na różne sposoby: jako freelancerzy, prowadząc własną firmę lub działalność, lub będąc zatrudnionym na etacie i pracując zdalnie dla jednej firmy.
Ponadto, jeśli możesz pochwalić się dobrą znajomością języka obcego, na przykład angielskiego, to nie musisz ograniczać się do klientów, czy pracodawców z Polski. Możesz znaleźć klientów lub pracę za granicą i zarabiać w euro, lub w dolarach, wykonując swoją pracę z Polski czy z plaży na Wyspach Kanaryjskich.
WordPress Developer – budowanie stron internetowych na WordPress to moim zdaniem jeden z najprostszych sposobów na to, by zacząć pracować zdalnie. Aby nauczyć się WordPressa, możesz zacząć od kursów online. Zacznij od tworzenia prostych stron dla swoich znajomych ucząc się wszystkiego po drodze z YouTuba, a potem możesz zacząć szukać pierwszych klientów.
Wirtualna asystentka – praca jako wirtualna asystentka lub wirtualny asystent to jeden z najlepszych pomysłów na to, jak zacząć pracować zdalnie. Pracę tę możesz wykonywać na pełen etat lub jeśli szukasz pomysłu na to, jak zarabiać przez internet z domu, to może być to świetny kierunek dla ciebie.
Copywriter i content writer – to jeden z najpopularniejszych zawodów, jakie możesz wykonywać zdalnie. To był mój pierwszy zdalny zawód, w którym udało mi się osiągnąć spory sukces, dzięki temu, że zamiast korzystać ze zleceń z portali, nauczyłam się jak samodzielnie docierać do wartościowych klientów, nawet tak dużych, jak IKEA, czy Getin Bank. Dzięki temu zaczęłam pracować za znacznie wyższe stawki niż moja konkurencja.
Zarządzanie obsługą klienta – wiele firm potrzebuje wsparcia w obsłudze klientów. Sklepy internetowe i inne firmy i organizacje online zatrudniają do tego pracowników zdalnych. Coraz częściej w sklepach internetowych mamy możliwość rozmowy z obsługą klienta lub wysłania maila. Osoby z doświadczeniem w sprzedaży detalicznej i obsłudze klienta będą dobrymi kandydatami na takie stanowiska.
Specjalista ds. reklamy na Facebooku – praca zdalna jako specjalista ds. Reklamy na Facebooku to bardzo dobra możliwość dla tych, którzy mają analityczny umysł. Tej umiejętności również można nauczyć się z kursów dostępnych online.
Specjalista Google Ads (AdWords) – kolejna możliwość pracy zdalnej to specjalista ds. kampanii AdWords. Tutaj podobnie jak z reklamą na Facebooku, wszystko, czego potrzebujemy, by zdobyć ten zawód i zacząć pracować zdalnie, to znalezienie dobrych kursów i kilka miesięcy praktyki.
Montażysta audio i wideo – ten zawód również można wykonywać zdalnie. Tutaj przydaje się co prawda dobre połączenie internetowe, bo pliki często dużo ważą. Aby nauczyć się montować filmy i wideo również nie potrzebujemy formalnego wykształcenia. Wszystkiego nauczymy się z YouTuba i kursów online.
Programista – to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów oferujących pracę zdalną, a także jeden z najlepiej opłacanych. Zostanie programistą jednak nie jest aż takie łatwe i wymaga zwykle formalnej edukacji w szkole programowania, a następnie praktyk stacjonarnych w firmach. Pamiętaj, że wybierając zawód, który można wykonywać zdalnie, wybieraj coś co cię pasjonuje. Nie wybieraj zawodu, tylko i wyłącznie z przyczyn finansowych. Tylko jeśli naprawdę lubisz to, co robisz, będziesz mieć wystarczająco determinacji, by robić to dobrze i stać się cenionym specjalistą.
Na listę zawodów, w których najczęściej znajdziemy pracę zdalną możemy wpisać także takie zawody jak: grafik komputerowy, project manager, tłumacz, czy rekruter.
Poznaj pełną listę zawodów z dokładnymi opisami i instrukcję, jak zacząć – sprawdź, e-book „Zdalny zawód”:
Kursoksiążka „Zdalny zawód. Etat. Freelance. Praca dodatkowa”
Tak samo, jak wiele zawodów można wykonywać zdalnie, tak samo istnieje wiele sposób na to, gdzie i jak znaleźć pracę zdalną.
Freelancing to jeden z najpopularniejszych sposobów na to, by zacząć pracować zdalnie. Freelancerzy pracują zwykle dla wielu klientów jednocześnie, a dużą częścią tego, co decyduje o ich sukcesie jest umiejętność pozyskiwania wartościowych klientów.
Na tym rynku konkurencja jest coraz większa, więc, aby skutecznie oferować swoje usługi jaki freelancer musimy liczyć się z tym, że koniecznie będzie zdobycie pewnych umiejętności biznesowych, m.in. umiejętności określenia, dotarcia i pozyskania klientów, umiejętność komunikacji z klientem, negocjacji, czy nawet stworzenia i podpisania korzystnej dla nas umowy. Tego wszystkiego można się nauczyć.
Jeśli wolisz poszukać pracy zdalnej na etacie, to zerknij na poniższą listę branż. To właśnie w tych branżach dziś mamy najwięcej ofert pracy zdalnej:
Sektory, w których liczba ofert pracy zdalnej rośnie równie szybko to: terapia, wirtualna administracja, obsługa klienta i nauczanie online.
Oferty pracy zdalnej pojawiają się na coraz większej liczbie portali. Oferty pracy zdalnej znajdziemy między innymi na takich portalach jak:
We Work Remotely – sponsorowana przez Remote, książkę słynnych założycieli 37Signals. Znajdziemy tu oferty pracy od obsługi klienta, przez projektowanie stron internetowych po programowanie.
Remote CO – zawiera oferty pracy zdalnej od obsługi klienta przez prace projektowe, czy deweloperskie. Znajdziemy tu oferty pracy zdalnej dla rekruterów i project managerów, czy też sprzedawców. Warto zajrzeć, bo ilość ofert jest bardzo duża.
Remotive – newsletter z ofertami pracy zdalnej wysyłany raz na dwa miesiące.
Skip the drive – warto zajrzeć na Skip the Drive, ponieważ strona zawiera dużą różnorodność ofert pracy zdalnej i świetną wyszukiwarkę pozwalającą nam przeglądać ogłoszenia po branżach.
Remote OK – tutaj przeważają długoterminowe projekty. Na portalu znajdziemy oferty pracy w takich dziedzinach jak: software development, customer support, marketing, design, non-tech, online teaching. Większość świeżych ofert pracy dotyczy software developementu. Inne oferty pojawiają się sporadycznie.
No Fluff Jobs – to polski portal zorientowany przede wszystkim na IT. Posiada przejrzystą wyszukiwarkę.
Flex Jobs – ma ponad pięćdziesiąt kategorii zawodowych. Strona ma ponad 20 000 ofert pracy w tym ofert pracy zdalnej.
Ten e-book szybko poprowadzi Cię do najlepszych ofert pracy w Twoim zawodzie – jeśli szukasz dobrej pracy zdalnej, to doskonałe źródło aktualnych i najlepszych ofert i zleceń dla freelancerów:
Ebook „Gdzie znaleźć pracę zdalną” – najlepsze oferty w Twoim zawodzie
Pracy zdalnej można szukać też bezpośrednio kontaktując się z firmami, które zatrudniają zdalnie. Są to między innymi: Nozbe, Zenbox, Apple, Microsoft, Reuters, IBM, General, Electric, Dell, Cisco.
Jeśli szukasz pracy zdalnej zagranicą przeszukując Google użyj takich słów jak „virtual work” „remote work”.
Praca zdalna może być drogą do wolności lub sposobem na podreperowanie domowego budżetu. Niezależnie od tego jaka jest Twoja sytuacja, warto zapamiętać te trzy lekcje:
Podążaj za swoją pasją – znajdź pomysł na pracę zdalną, która będzie Cię pasjonować, coś w czym będziesz chcieć się rozwijać.
Stale rozwijaj swoje umiejętności – jeśli jesteś osobą, która nie lubi się uczyć i nie chce się rozwijać, praca zdalna prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Jeśli uczenie się sprawia Ci radość i przynosi satysfakcję, to z czasem będziesz coraz lepszy w tym, co robisz.
Zorganizuj swoją pracę i życie – możesz pracować z domu lub z kawiarni, pamiętaj jednak o tym, że rozwijasz się również poprzez kontakt z innymi ludźmi, którzy pracują podobnie, jak Ty. Warto więc uczestniczyć w życiu całej społeczności i inspirować się.
Życzę Ci powodzenia w pracy zdalnej i mam nadzieję, że praca ta tak samo, jak mi, umożliwi Ci spełnianie marzeń.