Niezależnie od tego, czy jesteś dziennikarzem, prawnikiem, fotografem, dietetykiem, uczysz języka lub innego przedmiotu, jesteś tłumaczem, czy marketerem, prawdopodobnie istnieje taka lub inna forma, w której już ktoś przed tobą przeniósł swój zawód do internetu. Nie zawsze jest to dokładnie to co robiło się offline, ale możliwości internetu są tak duże, że przy odrobinie inwencji i sporej ilości przeszukiwania Google z pewnością znajdziemy ciekawe przypadki osób, które swoją przyszłość związały z pracą zdalną.
Zwykle zyskały jednocześnie większą niezależność, elastyczność czasową, możliwość podróżowania i realizowania swojej pasji, a nie raz i znacznie wyższe zarobki. Możliwości dziś są naprawdę nieograniczone. Możesz stworzyć Twój zawód od zera albo podążać już wytyczonymi ścieżkami. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na pracę zdalną.
Oferowanie współpracy poprzez polskie i zagraniczne portale pracy zdalnej typu Upwork oraz szukanie zleceń poprzez grupy na Facebooku. Dobre rozwiązanie dla początkujących freelancerów, którzy chcą spróbować swoich sił w tego rodzaju pracy. Ten rodzaj pracy zwykle wymaga z czasem przejścia na freelancing specjalistyczny i wymaga nauczenia się osobistego pozyskiwania wartościowych klientów. W przeciwnym przypadku pozyskiwanie zleceń z portali może nie przynieść wystarczająco wysokich dochodów, by się utrzymać.
W tym modelu klientów pozyskujemy samodzielnie, mamy określoną grupę docelową i specjalizację. Ten model przynosi znacznie wyższe dochody niż zbieranie zleceń poprzez portale.
Mamy też szansę nawiązać stałą współpracę z kilkoma klientami w naszej ulubionej branży. Niezbędne są tutaj umiejętności sprzedażowe, czyli umiejętności znalezienia, pozyskania i utrzymania takich klientów na długo.
Przeczytaj więcej: Freelancer, czyli ja jako firma.
Ten model polega na prowadzeniu działalności poprzez pośredniczenie w dostarczaniu usług innym firmom. Mogą być to na przykład usługi kreatywne, reklamowe, czy edukacyjne. Jest to bardzo dochodowy model. Naszym głównym zadaniem również jest pozyskiwanie klientów i dbanie o terminową i jakościową realizację projektów. To model dla nieco bardziej doświadczonych lub odważnych.
Konsulting to działalność polegająca na oferowaniu usług doradczych. W tym modelu również samodzielnie docieramy do klientów. Jako konsultant możesz oferować swoim klientom pomoc w usprawnieniu różnych procesów w firmie.
Przeczytaj więcej: Pomysł na pracę zdalną: konsultant.
Infoprodukty to płatne produkty elektroniczne oferujące wiedzę w jakimś temacie na przykład poradniki w formie e-booków, kursy, szkolenia online, webinaria, płatne newslettery lub strony członkowskie.
Jest to jedna z najszybciej rozwijających się tendencji w internecie i dobry pomysł na dochód pasywny.
Przeczytaj więcej: Zarabianie na kursach online i e-bookach.
Blog jest platformą, wokół które skupiają się użytkownicy, którym oferujesz w 90% bezpłatne treści (artykuły czy filmy w przypadku vlogów) oraz płatne infoprodukty (na przykład e-booki lub kursy, lekcje, czy konsultacje). Sprzedaż infoproduktów to jeden ze sposobów zarabiania na blogu.
Drugi sposób to współpraca komercyjna z firmami i umieszczanie na blogu materiałów sponsorowanych na przykład w postaci testów produktów, czy rzadziej już stosowanych banerów reklamowych.
Przeczytaj więcej: Zarabianie na blogowaniu.
Lekcje online to bardzo prosty i łatwy do wdrożenia model. Mogą być one produktem, jaki oferujesz na własnej platformie, czyli na własnej stronie internetowej, albo na blogu. Czego możemy uczyć? Praktycznie każdych umiejętności, jakie możemy przekazać drugiej osobie za pomocą Skype i funkcji udostępniania ekranu, np. obsługi różnych programów.
Przeczytaj więcej: Jak uczyć online?
Porady online mogą dotyczyć szerokiej gamy tematów. Pomysł może się przyjąć, zwłaszcza jeśli dotyczy tematu, o którym niechętnie rozmawiamy na żywo lub z jakiegoś powodu jest dla nas wstydliwy a rozmowa, lub korespondencja online jest dla klienta bardziej komfortowa.
Przeczytaj więcej: Pomysł na pracę zdalną: konsultant.
Sklep internetowy w modelu dropshipping działa tak, jak każdy inny sklep, z tą różnicą, że pakowaniem, wysyłką, a także przyjmowaniem reklamacji towarów zajmuje się producent. Po stronie właściciela sklepu jest marketing i obsługa sklepu internetowego od środka. Ciekawe pomysły na sklep internetowy to na przykład sklep z karmą dla psów dostarczaną co miesiąc na zasadzie abonamentu. Sklepy z oryginalnym pomysłem, wygrywają.
Przeczytaj więcej: Co to jest dropshipping i jak założyć sklep dropshippingowy?
Pracodawcy na całym świecie coraz chętniej zatrudniają pracowników zdalnych. Na portalach z pracą zdalną pojawiają się coraz to nowe rodzaje ogłoszeń pracy zdalnej. Coraz częściej dotyczą one nowych zawodów online, np. project managerów. Jeśli wolisz pracę dla jednego pracodawcy, poszukaj ofert pracy w Internecie. Może już tam jesteś.
Przeczytaj więcej: Jak przekonać szefa do pracy zdalnej
Założenie start-upu, czyli firmy zajmującej się rozwiązaniem jakiegoś problemu w innowacyjny sposób, to najtrudniejsza droga, która jednak może przynieść dużą satysfakcję, tym którzy potrafią odnaleźć się w biznesie i zarządzaniu projektami. W zależności od specjalizacji taki biznes może być prowadzony całkowicie zdalnie lub zarządzany zdalnie.
Przeczytaj więcej: Jak stworzyć firmę online i zarządzać nią zdalnie?
Aby wybrać swój sposób na pracę zdalną, warto kierować się kilkoma wskaźnikami. Po pierwsze żadna praca w dłuższej perspektywie nie sprawdzi się, jeśli nie będziemy robić czegoś, co nas naprawdę interesuje i pasjonuje. Wybierając pracę warto jednak brać pod uwagę nie tylko pasję, ale także to, czy mamy umiejętności potrzebne do wykonywania tej pracy (i ewentualnie czego musimy się douczyć).
Jeśli szukasz pomysłu dla siebie, zachęcam Cię do skorzystania z 3-dniowego kursu PDF „Ty w Internecie – znajdź Twoją drogę do pracy zdalnej”, który pomoże Ci określić jaki model działania w Internecie będzie najlepszy dla Ciebie,
Weźmiemy pod uwagę Twoje doświadczenie zawodowe, pasje i predyspozycje oraz oczekiwania co do przyszłej pracy oraz możliwości finansowe przyszłej pracy.
Znajdziesz w nim również dokładniejszy opis wszystkich znanych mi sposobów na pracę zdalną, case studies osób, które przekwalifikowały się z bardzo nietypowych zawodów oraz sposoby na poszerzanie źródeł dochodu.
Rozszerzeniem tego kursu jest warsztat tworzenia marki osobistej oraz kurs pozyskiwania klientów, które znajdziesz na stronie Cyfrowi Nomadzi.
To pozwoli nam szybciej zacząć i na naszym koncie szybciej pojawią się pieniądze. Kolejne ważne kryterium to właśnie to, czy dana praca będzie miała wystarczający potencjał byśmy mogli się z niej utrzymać. To kilka najważniejszych kryteriów, które trzeba brać pod uwagę, zanim zmieni się zawód.
Gdy sama zmieniałam pracę na zdalną brałam pod uwagę głównie umiejętności jakie posiadam. Na tej podstawie stworzyłam sobie nowy zawód, zostałam freelancerem i zaczęłam szukać pierwszych klientów.
A Ty? Czy rozważasz zmianę pracy na zdalną? Który z tych pomysłów na nowy zawód jest Ci najbliższy?