Wiele osób marzy o własnej działalności, realizacji własnych pomysłów, elastyczności, jaką daje prowadzenie własnej działalności, albo po prostu o tym, żeby mieć coś swojego. Otwierając własną działalność, większość z nas ma jednak w głowie mnóstwo obaw. Co nas powstrzymuje? W większości przypadków przed podjęciem decyzji o przejściu na swoje powstrzymuje fakt, że własna działalność będzie wymagała sporych nakładów finansowych. Jednak są też i takie rodzaje działalności, firm i biznesów, które można zacząć bez konieczności wydawania dużych pieniędzy.
Poniższe propozycje to pomysły na pracę zdalną, którą można wykonywać z domu, docelowo mogą też pomóc uzyskać większą życiową elastyczność, a nawet pozwolić na pracę z dowolnego miejsca. Jak wdrożyć te pomysły? Jeśli masz już pracę, możesz zacząć realizować je po godzinach i rozliczać się na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia. Z czasem, kiedy staniesz się naprawdę dobry w tym, co robisz, mogą stać się one Twoim podstawowym źródłem dochodu.
Oto kilka przykładów takich pomysłów:
1. Konsultant
Jeśli jesteś ekspertem w specjalistycznej dziedzinie, możesz wykorzystać swoją wiedzę i zostać konsultantem lub trenerem. Fachowe doradztwo może okazać się bardzo lukratywnym biznesem. A jeśli znasz angielski, możesz uczyć studentów z całego świata. Internet pozwala na dotarcie do wszystkich zainteresowanych – możesz pracować jako doradca dla firm albo jako nauczyciel – na przykład prowadząc kursy online.
2. Copywriter
Praktycznie każda firma w dzisiejszych czasach tworzy i publikuje jakąś formę treści marketingowych. Coraz więcej przedsiębiorstw, nawet tych najmniejszych, potrzebuje wartościowych treści na swoich stronach internetowych i na blogach. Jeśli chcesz zacząć szukać zleceń, możesz zapisać się na grupy na Facebooku z ogłoszeniami o pracy dla freelancerów.
3. Social media ninja
Firmy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie dla biznesu ma umiejętne wykorzystanie Facebooka, Instagrama, Twittera, Pintersta, Snapchata, LinkedIna… oraz wizerunek, jaki na nich tworzymy. Media społecznościowe dziś to osobna dziedzina wiedzy, ale jest ona łatwo dostępna. Istnieje mnóstwo książek i poradników w sieci, z których można nauczyć się profesjonalnego wykorzystywania mediów społecznościowych.
Więcej na ten temat pisałam w poście Social Media Manager, praca zdalna, którą pogodzisz z podróżowaniem.
4. Wirtualna asystentka
Wirtualna asystentka to pomysł na pracę z domu dla osób, który nie wymaga posiadania wiedzy z żadnej specjalistycznej dziedziny. Pomysł ten został nagłośniony przez książkę „Czterogodzinny tydzień pracy” autorstwa Tima Ferrissa. Wirtualna asystentka pracuje dla firm, organizacji albo dla osób prywatnych. Jej zadaniem jest głównie wyszukiwanie informacji na wskazany temat, ale może również wykonywać prezentacje, porządkować dokumenty online – to mnóstwo drobnych zdalnych prac, które można wykonywać online.
Na pomoc wirtualnych asystentek decydują się coraz częściej nie tylko firmy, ale też zabiegani ludzie. W tej pracy pomaga się zorganizować innym życie, mnóstwo drobnych codziennych czynności wymagających czasu wykonując za nich – wyszukując informacje, rezerwując bilet na samolot, wyszukując hotel, przedszkole dla dziecka, przypominając o ważnej rocznicy itd.
5. Nauczyciel języka
Jeśli dobrze mówisz po angielsku i nie przeszkadza Ci rozmawianie z nieznajomymi, masz wszelkie kwalifikacje, by spróbować swoich sił w nauczaniu języków obcych online. Możesz zarejestrować się w serwisach typu italki i prowadzić konwersacje ze studentami. Możesz również rozmawiać po polsku. Nie musisz mieć kwalifikacji nauczycielskich – każdy może prowadzić konwersacje.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak rozkręcić się w sieci jako nauczyciel języka obcego przeczytaj post Nauczyciel języka obcego. Praca zdalna, którą pogodzisz z podróżowaniem.
6. Złota rączka od WordPressa
Jeśli masz trochę umiejętności technicznych lub jesteś w stanie się ich nauczyć, ten pomysł może być dla Ciebie. Możesz pomagać ludziom zakładać swoje blogi i obsługiwać je na bieżąco. Możesz zostać złotą rączką od WordPressa i zaoferować swoją pomoc przy zmianie ustawień i opiece technicznej nad blogiem.
7. Sklep e-commerce
Sklep internetowy to jeden z bardziej zaawansowanych pomysłów, który wymaga rozległej wiedzy z wielu dziedzin. Otwierając sklep samodzielnie, będziesz musiał nie tylko znaleźć towar, co też zająć się stroną internetową, napisaniem treści, przygotowaniem ofert. Jeśli rozważasz takie rozwiązania, przeczytaj kilka książek na temat zakładania i prowadzenia sklepów online przed podjęciem decyzji.
Od czego zacząć wdrażanie swojego pomysłu?
Niezależnie od tego, czy chcesz być złotą rączką od WordPressa czy wirtualną asystentką – stwórz szczegółową ofertę i cennik, które będziesz mógł wysyłać zainteresowanym klientom. Zadbaj o swój wizerunek w sieci. Nie musisz mieć strony internetowej – zacznij prowadzić bloga na temat tego, co robisz, jak to robisz, jakie korzyści oferujesz dla klienta, zadbaj o obecność i swój wizerunek w mediach społecznościowych, a klienci znajdą Cię sami.