Cyfrowych nomadów z Polski, czyli ludzi, którzy rzucili wszystko oprócz pracy i ruszyli z laptopem w podróż po świecie, można policzyć na palcach jednej ręki. Jesteśmy znani głównie z tego, że od czasu do czasu wrzucamy zdjęcia na Facebooka pokazujące, jak pracujemy siedząc pod palmami na pięknych plażach. W kadrze niezbędne akcesoria – deska surfingowa, sprzęt nurkowy, kajty, w zależności od miejsca i upodobań. Ten sposób na życie na pierwszy rzut oka może się wydawać się szaleństwem, ale nie dla nas!
Cyfrowi nomadzi to osoby, które dzięki technologii, dostępowi do internetu oraz urządzeniom mobilnym, zdecydowały się pracować zdalnie. Wykonują rozmaite zawody, które nie wymagają przebywania w określonym miejscu, wymagają za to względnie stałego dostępu do Internetu.
To programiści, copywriterzy, doradcy ds. marketingu, projektanci stron internetowych, graficy, konsultanci SEO, nauczyciele języków obcych, tłumacze, prawnicy, właściciele rozmaitych biznesów online, blogerzy, wirtualni asystenci, psychologowie świadczący swoje usługi online…
Zasadniczo wszystkie usługi, które da się przenieść do Internetu, to potencjale obszary, w których mogą pracować cyfrowi nomadzi. Zamiast ze stacjonarnego biura wykonują swoją pracę z przestrzeni coworkingowych, wynajętych mieszkań, kawiarni, a nawet z przerobionych na mobilne dom-biuro samochodów.
Większość, których znamy, wykorzystała możliwość pracy zdalnej, by przenieść się za granicę: na Wyspy Kanaryjskie, południe Hiszpanii, do Azji Południowo-Wschodniej, RPA, Meksyku, a nawet Australii.
Jedni wybierają sobie miejsce na kilka miesięcy i osiadają w nim, inni decydują się na prawdziwe mobilne życie i przez większą lub mniejszą część roku są w podróży.
Nic nie stoi na przeszkodzie, bo dla cyfrowego nomady i biuro, i dom są tam, gdzie Wi-Fi łączy się automatycznie.
Cyfrowi nomadzi to nie hippisi sprzedający plecione bransoletki na ulicach turystycznych miasteczek, nie osoby podróżujące, które w zamian za jedzenie i spanie pracują, np. na farmach (portal Workaway), nie pracownicy biurowi, którzy jeden czy dwa dni pracują z domu lub z kawiarni za rogiem.
Większość cyfrowych nomadów to ludzie, którzy zdecydowali się zabrać swoją pracę do egzotycznych tropikalnych krajów.
Większość to wykształceni, zdolni i kreatywni ludzie, z których wielu tak samo dba o karierę i rozwój osobisty, jak o poznawanie nowych miejsc i korzystanie z atrakcji w wolnym czasie.
Rozwijają się w tym, co robią, znają języki obce na profesjonalnym poziomie, są zorganizowani, mają doświadczenie i właśnie dzięki temu mogą się zajmować tym, czym się zajmują.
Nomadzi to spece od nowych technologii, Internetu i wszystkiego, co online. Wiele osób pisze blogi i uczy się je promować, część kręci vlogi i je publikuje. Taki tryb życia stwarza też okazje do uczenia się nowych języków. Ale też łapania dystansu do rzeczywistości.
Dzień, w którym do plecaka wrzucamy tych parę niezbędnych rzeczy i laptopa, bierzemy w rękę bilet w jedną stronę i idziemy na lotnisko, ten przełomowy dzień, od którego wszystko się zaczyna, zwykle poprzedzają, w najlepszym wypadku, miesiące przygotowań. Czasami też zmiana życiowych nawyków a u wielu, wszystko zaczyna się od zmiany sposobu patrzenia na świat.
Wszędzie w okół nas ludzie biegają w pogoni za pracą, pieniędzmi, karierą. Nomadzi wybierają życie, przygodę, współpracę, poznawanie świata, niezależność, nonkonformizm…
Potrafią szybko adaptować się do rzeczywistości. Uczą się języków, wymieniają się informacjami i pomysłami na życie.
Pracują w różnym trybie. Jedni osiem godzin dziennie, inni zadaniowo. Różny jest też udział czasu, jaki w tym wszystkim zajmuje samo podróżowanie – dla jednych to określone dni w tygodniu, dla innych całe tygodnie.
Jedni wolą podróżować samotnie, inni z partnerem, z psem, jeszcze inni zabierają całą rodzinę. Sposobów na nomadyczne życie jest mnóstwo: poznaliśmy cyfrowych backpackersów, overlanderów w terenówkach 4×4 i Volkswagenach Westfalia przerobionych na przytulne biuro-mieszkanka.
Na świecie coraz więcej osób zaczyna pracować zdalnie. Przewiduje się, że do 2035 roku 50% mieszkańców USA będzie freelancerami. 1/3 z nich wybierze nomadyczny sposób na życie.
Cyfrowych nomadów z Polski jeszcze niedawno było może kilkunastu, ale liczba ta rośnie coraz szybciej. Na świecie jest to już zauważalny i popularny trend. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło: digital nomad, by przekonać się jak bardzo różnorodny jest ten styl życia.
Dlaczego jest nas coraz więcej? Na przykład dlatego, że coraz mniej z nas ma szansę znaleźć stałe zatrudnienie po studiach. Jednocześnie w życiu coraz częściej oczekujemy większej elastyczności i niezależności, spadają ceny dostępu do technologii, a jednocześnie podróżowanie staje się coraz tańsze, szybsze i łatwiejsze. Zobacz konieczne tę niesamowitą prezentację z poniższego video, w której cyfrowy nomada opowiada o tym jaka czeka nas przyszłość i dlaczego będzie nas coraz więcej.
Hi, I watched the YT video you placed in your post. All great – green&clean cities, electric cars, fresh air … but how are the nomads gonna move around the world? on the magic electric carpets? Already the sky is covered with aeroplanes https://www.flightradar24.com/52.78,-26.66/4 How come that the world is going to be a cleaner place? Electric planes too? Not sure I am totally “buying” the vision of a world as a better place to work with the crazy traffic up in the sky …
[…] Kim są cyfrowi nomadzi? […]
4 komentarze
Cyfrowy Nomad – tym chcę zostać kiedy dorosnę:) Taki żart, ale rzeczywiście łatwiej pracuje mi się w zatłoczonej kafejce albo po prostu w domu, kiedy mogę popijać ulubiona herbatę i głaskać (na razie jeszcze wyimaginowanego) psa.
[…] Kim są cyfrowi nomadzi i dlaczego do 2035 roku ma być nas miliard […]