Chciałabym dziś przedstawić pewien model biznesowy, który w Polsce jest praktycznie nieznany. W skrócie sprowadza się on do dwóch kroków. Pierwszy to oferowanie bezpłatnej wiedzy w postaci filmów na YouTube (przyciągniecie klientów). Drugi to przekierowanie ich na platformę sprzedażową, na której oferujemy kompleksowe kursy z danej dziedziny.
YouTube jest tutaj traktowany jako miejsce, w którym udostępniamy bezpłatny kontent o charakterze edukacyjnym. Kontent ten ma za zadanie przyciągnąć użytkowników, czyli potencjalnych klientów na nasz kanał, a na następnie na platformę sprzedażową, na której oferujemy rozbudowane kursy w danej dziedzinie lub abonament na dostęp do pełnej zawartości kanału.
Przykładami kanałów, które działają w ten sposób są: HD Piano, Go Natural English oraz działalność Vamily.
Case study: HD Piano
Na swoim kanale YouTube, HD Piano umieszcza darmowe lekcje gry na pianinie. Osoby, które chcą uzyskać dostęp do pełnej gamy lekcji, mogą wykupić subskrypcję poprzez stronę. Dziś kanał ma prawie 800 000 subskrybentów. W poniższym wideo, właściciel HD Piano opowiada o tym, jak zarabia 25 000 dolarów miesięcznie, szczegółowo wyjaśniając jakich narzędzi używa i w jaki sposób pracuje.
Case study: Go Natural English
Gabby Wallace jest nauczycielką języka angielskiego, która przypadkiem odkryła potencjał YouTube. Zaczęło się od tego, że zaczęła umieszczać dodatkowe, bezpłatne lekcje na platformie. W rezultacie zaczęło zgłaszać się do niej coraz więcej studentów zainteresowanych nauką angielskiego poprzez Skype. Gabby po pewnym czasie doszła do wniosku, że lepsze rezultaty finansowe osiągnie, jeśli – zamiast uczyć poszczególnych studentów – przygotuje pełen kurs. W ten sposób zaczęła sprzedawać kursy online. Dziś jej kanał ma ponad 400 000 subskrybentów.
Case study: Vamily & Química Em Ação
Karolina i Paulo prowadzą największy w Brazylii kanał YouTube poświęcony chemii, a także inne duże kanały (m.in. matematyczny i fizyczny). Paulo jest nauczycielem chemii, który zrezygnował z uczenia w szkole i zagłębił się w edukację online. Na YouTube można znaleźć bezpłatne lekcje Paulo, dedykowane m.in. studentom przygotowującym się do egzaminów na studia medyczne, a na ich platformie można zakupić pełen roczny kurs, kompleksowo przygotowujący do egzaminów.
Więcej o projekcie opowiada Karolina w tym poście.
Czego możesz uczyć poprzez YouTube?
YouTube jest dziś miejscem, w którym wszyscy szukamy nie tylko rozrywki, ale też wiedzy i sposobów na rozwiązanie różnych problemów – od tego, jak perfekcyjnie ugotować ryż, poprzez naukę języków, do wiedzy jak korzystać z różnych programów.
Ten model sprawdzi się w przypadku każdej wiedzy, na którą istnieje zapotrzebowanie.
Nie tylko mówimy tutaj o lekcjach dla uczniów czy studentów, uzupełniających oficjalną edukację. Spektrum możliwości tematycznych jest praktycznie nieograniczone, poniżej kilka przykładowych:
- WordPress,
- Fotografia cyfrowa,
- Programowanie,
- Grafika,
- Uroda,
- Media społecznościowe,
- Dietetyka,
- Treningi,
- Kulinaria,
- Erotyka,
- Kariera,
- Kanały dla ekspatów.
O tym, jak wygląda to w praktyce, wkrótce na blogu w moim wywiadzie z Karoliną. Natomiast pytania o to, jak zacząć Karolina opowiadała tutaj (nagranie w linku).
Jesteś z nami?
- Spotkajmy się w grupie Cyfrowi Nomadzi na Facebooku!
- Podłącz się do nas na Fanpage’u Cyfrowych Nomadów.
Fot. Karolina Valim.