Powszechnie funkcjonuje model życia oparty na codziennej, zwykle 8-godzinnej pracy, która często nie jest spełnieniem marzeń, wyjeżdżaniu na dłuższy urlop raz do roku i odkładaniu pieniędzy przez całe życie, by zabezpieczyć swoją przyszłość na wypadek niskiej emerytury. Wiele osób chciałoby zmienić taki stan rzeczy, ale często na marzeniach się kończy.
Jeśli chcesz się uwolnić od pracoholizmu lub schematu pracy między 9 a 17, ta książka jest dla Ciebie, niezależnie od tego, czy jesteś zwykłym pracownikiem czy właścicielem firmy. Nie musisz być młodym singlem, nie musisz ryzykować odejścia z pracy. Nie musisz również być bogaty. Nie musisz nawet podróżować, żeby zmienić swoje podejście do pracy i do życia. Jeśli pracujesz przy komputerze, bez problemu będziesz w stanie wykonywać te same obowiązki z innego miejsca. Prowadząc własną firmę i uzyskując pasywny dochód, możesz swoje obowiązki zlecić wirtualnym asystentom lub innym firmom, a sam skupić się na tym, co najważniejsze.
W książce autor używa określenia The New Rich, które oznacza ludzi bogatych w zupełnie nowy sposób. Porzucają oni daleką przyszłość i kładą nacisk na przyjemnościowy styl życia w czasie obecnym, wykorzystując do tego swój czas i mobilność, zamiast czekać do emerytury, by dopiero wtedy żyć pełnią życia. Nie chodzi tutaj o opływanie w luksusach, tylko o robienie w życiu tego czego się chce, co wpływa na poczucie spełnienia – to jest kluczowe. Z pojęciem NR-ów związane jest ściśle projektowanie stylu życia (LD – z ang. Lifestyle Design), którego główną dewizą jest negocjowanie własnej rzeczywistości. W książce jest wiele przykładów na to, jak sobie z tym poradzić, z jakimi trudnościami trzeba się zmierzyć i jak stać NR-em.
Autor przytacza wiele przykładów narzędzi i aplikacji, które pomagają zwiększyć produktywność i poprawić wydajność. Znajdziemy tu między innymi informacje o popularnej zasadzie Pareta 80/20, diecie niskoinformacyjnej, sztuce odmowy i asertywności, harmonogramie sprawdzania poczty elektronicznej czy odbieraniu telefonów, a także informacje o tym jak unikać spotkań z klientem face to face, a jeśli jest to nieuniknione – jak efektywnie je przeprowadzić, żeby nie tracić swojego cennego czasu.
Książka powstała w 2007 roku i od tego czasu wiele się zmieniło. Z jednej strony pojawiło się wiele narzędzi, aplikacji oraz samych możliwości, które sprzyjają pracy zdalnej oraz optymalizacji swojej wydajności i produktywności. Z drugiej jednak strony rynek jest na tyle konkurencyjny, że czasami ciężko się przebić. Niektóre opisane case’y dotyczą firm, które obecnie już nie istnieją. Warto mieć też na uwadze, że przedstawione w książce rady nie dają nigdy stuprocentowej pewności, że praca zdalna lub pasywne dochody będą dożywotnie. Zawsze wszystko zależy od nas samych, mimo zmieniających się okoliczności i rzeczywistości. W końcu sami negocjujemy własną rzeczywistość 🙂
Po przeczytaniu tej pozycji postanowiłem przewartościować swoje podejście do organizacji czasu pracy, by moje działania były bardziej wydajne i efektywne. Z dnia na dzień nie da się tego zmienić, ale małymi krokami jest to wykonalne, a efekty są bardzo zadowalające, więc każdemu polecam przetestowanie w praktyce rad, które są zawarte w tej książce.
Tytułu książki nie można brać dosłownie, chyba że faktycznie wszyscy nasi podwykonawcy wyręczają nas we wszystkim :). 4-godzinny tydzień pracy odnosi się do obowiązków, które są kluczowe dla naszego biznesu lub firmy, w której pracujemy. W rzeczywistości może być on dłuższy. Głównym przesłaniem jest zoptymalizowanie swojego czasu w taki sposób, aby wykorzystać go efektywnie i mieć jednocześnie czas na korzystanie z życia i czerpanie z niego radości.
Książkę oraz zawarte w niej informacje idealnie podsumowują słowa Konfucjusza:
“Człowiek ma dwa życia, to drugie zaczyna się, gdy uświadomi sobie, że ma jedno.”
Moja ocena: 4.00/5.00
Goodreads: 3.85/5.00
Liczba stron: 308
Sprawdź w polecanej księgarni: “4-godzinny tydzień pracy.”
—
Marcin Wsół,
niezależny certyfikowany specjalista Google AdWords & Google Analytics; członek programu Google Partners rangi premium; współautor drugiego wydania „Biblii e-biznesu” i autor licznych publikacji.
www.marcinwsol.pl
Ten wpis zawiera linki afiliacyjne, co oznacza, że jeśli zakupisz książkę przechodząc do księgarni poprzez link afiliacyjny, autorka bloga otrzyma procent od sprzedaży danej książki.
Wszystkie książki polecane na blogu, są mi znane a moja opinia na temat książki jest szczera i prawdziwa.
Czytałem ją jakieś 2 lata temu i szczerze mówiąc nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia. Cała książka opiera się raczej na tym, żeby jak najwięcej swoich obowiązków delegować innym oraz wynajmować różne dobra zamiast kupować. Brakuje mi w niej trochę racjonalngo podejścia do konsumpcji i odpowiedzialnego zarządzania swoimi finansami (co w przypadku freelancerów jest być może jeszcze ważniejsze niż w przypadku normalnych pracowników etatowych).
Być może dlatego, że nie da się zawrzeć wszystkiego w jednej książce. Wątek finansów i oszczędzania – bardzo słuszny.
W zeszłym roku na konferencji UX Poland byłem na fajnym wykładzie Kendry Shimmel pt. “‘Outsourced: The New Future of Your Life?” – sens był taki, że w dzisiejszych czasach delegujemy tyle obowiązkow na innych że coraz więcej czasu zajmuje nam zarządzanie kolejnymi ludźmi zamiast wykonywanie faktycznych zadań – tak mniejwięcej widzę tą książkę.
Bardzo ciekawa perspektywa.
6 komentarzy
Hmm, zapowiada się ciekawie mimo że książka nie jest nowa. Zresztą myślę, że jeśli chodzi o zmianę podejścia do pracy, to takie pozycje są dla każdego kto nie jest zadowolony z obecnego stanu rzeczy tj. praca jest moim życiem.
Pozycja stara, ale ciągle aktualna, a nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że coraz bardziej aktualna, z racji postępującej cyfryzacji społeczeństwa 🙂
Obecnie znacznie łatwiej zmienić pewne rzeczy, niż było to możliwe 10 lat temu, jak książka była wydawana 🙂