A jeśli nie masz jeszcze zawodu, to nic straconego. W internecie znajdziesz mnóstwo darmowych kursów, dzięki którym zdobędziesz zawód i zbudujesz umiejętności, na których możesz zarabiać. Wystarczy tylko motywacja i czas, a rezultat w takiej formie, że przeniesiesz pracę do internetu, jest gwarantowany.
Dzisiejszy wpis zawiera kilka najważniejszych z mojego punktu widzenia wskazówek dla początkujących. Jeśli praca w domu to temat, którym dopiero zaczynasz się interesować, to ten post jest właśnie dla Ciebie.
Na szczęście to mit. Istnieje wiele zawodów, które z powodzeniem można wykonywać przez internet. Długą listę tych zawodów omawiałam w moich kursach, zarówno kursie pozyskiwania klientów, jak i w kursie “Pracuj zdalnie”, który przygotowałam dla osób, które dopiero myślą o tym, by zacząć pracować z domu.
Co do zasady w internecie mamy trzy ścieżki:
Wszystkie te ścieżki wraz z możliwościami, jakie daje każda z nich, omówiłam w kursie, ale część z nich znajdziesz opisanych również na tym blogu.
Wybór zawodu jest niesamowicie ważnym krokiem. Nie każdy jednak, kto zaczyna, wie, jakie ma możliwości, czyli na których z już posiadanych umiejętności może zacząć zarabiać.
Wybierając zawód, warto wziąć pod uwagę właśnie ten czynnik – ile czasu potrzebujemy na naukę. Mój punkt widzenia jest taki, by dokładnie przeanalizować to, co już się potrafi i bazować właśnie na tym, dobudowując z czasem dodatkowe lub brakujące umiejętności, ale bazowanie na tym, co już wiemy, na tym, na czym już się znamy, sprawi, że cały proces będzie krótszy, łatwiejszy i potencjalnie korzystniejszy finansowo.
Taka ścieżka jest najszybsza – czerpiemy ze zdobytego wcześniej doświadczenia zawodowego. Jeśli na przykład jesteś nauczycielem fizyki, to możesz zacząć tworzyć kursy przygotowujące do matury z tego przedmiotu. Jeśli pracowałeś w sklepie i sprzedawałeś kominki, to możesz założyć sklep internetowy sprzedający akcesoria kominkowe. Warto wyłowić te umiejętności, które już się ma i wlać je w jakąś formę zarabiania przez internet.
W internecie zarabia się na umiejętnościach. To one są naszą walutą przetargową. Warto więc je rozwijać i budować coraz szersze portfolio.
Jak zarabiać na umiejętnościach? Po pierwsze, tak jak wspomniałam – pierwszy krok to świadomość swoich umiejętności. Po drugie, właśnie wybór formy zarabiania. Po trzecie, szlifowanie brakujących umiejętności.
Jeśli będziesz chciał przekuć swój dotychczasowy zawód na zawód internetowy albo wybierzesz nową ścieżkę, np. zechcesz zostać wirtualną asystentką czy korektorem, to zawsze będzie tak, że jakichś umiejętności będziesz musiał się uczyć.
Gdzie? Na przykład na bezpłatnych i płatnych kursach online. Jak to działa? Na przykład, jeśli uznasz, że powinieneś umieć tworzyć prezentacje w Power Poincie, to możesz poszukać płatnych lub bezpłatnych miejsc w sieci, gdzie się tego nauczysz. Dzięki temu zdobędziesz nową umiejętność, którą wkrótce będziesz mógł dodać do swojej oferty .
Jeśli wiesz już, jakie masz umiejętności, jaki zawód będzie dobry, to możesz zacząć tworzyć ofertę. Zobacz, co i za ile oferuje w internecie twoja konkurencja.
Następnie przejrzyj listę portali ze zleceniami i ofertami pracy zdalnej w Polsce i na świecie. Taką listę dołączyłam właśnie do kursu. Wraz z moimi współpracownikami pracowałam nad nią przez kilka miesięcy. Dzięki temu w jednym pdf-ie znajdziesz setki linków do najlepszych źródeł ofert w Twoim zawodzie. Dzięki temu po pierwsze wiesz, gdzie szukać (zleceń lub ofert pracy), po drugie, znajdziesz bardzo szybko, wybierając spośród najlepszych możliwości. Dzięki temu, że każde źródło ofert zostało opisane hasztagiem z nazwą zawodu, pdf możesz przeglądać bardzo szybko – dosłownie w kilka minut dowiesz się, gdzie pojawiają się najlepsze zlecenia i oferty pracy w Twoim zawodzie. Listę portali i zleceń opisałam dokładnie również w e-booku “Gdzie znaleźć pracę zdalną. Polska i Świat.”
Sukces to nie tylko właściwa oferta, adekwatna cena i właściwy klient. Pracując na swoim, będziemy musieli zadbać jeszcze o kilka kwestii. Jedną z ważniejszych jest wybór formy działalności.
Poza tym mamy jeszcze kwestie samej organizacji pracy oraz zarządzania budżetem. Oba tematy są moim zdaniem bardzo ważne dla powodzenia naszego przedsięwzięcia.
Wkroczenie na nową zawodową ścieżkę wymaga trochę odwagi. Wiele informacji najdziesz na tym blogu w dziale Praca zdalna.
Jeśli jednak zależy Ci na wiedzy przedstawionej w bardziej usystematyzowany sposób oraz na poznaniu praktycznie wszystkich możliwości, to zapraszam na kurs Pracuj Zdalnie.