Założenie firmy w AIP było bardzo proste. Skontaktowałam się przez formularz na stronie inkubatory.pl i umówiłam się na spotkanie. Nie miałam wiele wolnego czasu, więc od razu poprosiłam o przesłanie mailem wszystkich dokumentów. Przed spotkaniem mogłam więc przeczytać materiały, zaznaczyć miejsca, co do których mogą pojawić się pytania, jednym słowem — stawić się przygotowana. Sięgnęłam też za telefon i od razu zadałam kilka kluczowych pytań — czy są ograniczenia wieku, czy można prowadzić firmę zdalnie. Po tym, gdy moje obawy się rozwiały, wzięłam się za dokładne czytanie umów, bo firma bez ZUS to coś co do mnie zdecydowanie przemawia.
Spotkanie odbyło się na Politechnice, choć moja macierzysta AIP to Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Przeprowadził je Konrad, mój opiekun, młodszy ode mnie pewnie o dekadę. Udzielał mi wyczerpujących odpowiedzi na moje pytania i po chwili namysłu od razu podpisałam umowę. W ten sposób po godzinie miałam założoną nową działalność z możliwością wystawiania faktur i niewielkimi kosztami prowadzenia.
Skorzystałam z najprostszego rozwiązania i najtańszego — firma bez ZUS to hasło, które do mnie przemawia, zwłaszcza że nie bardzo wierzę w przyszłość tej instytucji, a ubezpieczenie zdrowotne wolę wykupić prywatnie. Druga ważna rzecz — założenie firmy odbyło się w bardzo szybki sposób, bez niepotrzebnych stresów.
Na spotkaniu załatwiłam wszelkie konieczne formalności do startu mojej działalności. Wcale nie wymagało to chodzenia po urzędach. AIP zakłada nam konto i przydziela dostęp do niego. W systemie z łatwością można wystawiać faktury i dokumenty księgowe (muszą być sprawdzone przez AIP, co dzieje się automatycznie).
W AIP dostajemy opiekę księgową i opiekę prawnika (ta druga jest limitowana do 2,5 godzin miesięcznie, ale to i tak wystarczająco). Ponadto mamy możliwość bezpłatnego korzystania z ponad 50 biur w 24 miastach w Polsce z dostępem do internetu oraz wykorzystywania sal, które się tam znajdują, np. na spotkania z klientami.
Organizowane są również szkolenia, networking, targi, konferencje, które integrują i wspierają młodych i tych bardziej doświadczonych przedsiębiorców. Jest też możliwość skorzystania ze wsparcia mentorów w takich dziedzinach jak prawo, czy nawet SEO.
Można też korzystać z masy zniżek — od paliwa po ubezpieczenie zdrowotne.
Dopiero zapoznałam się z systemem AIP i moja działalności jest młodsza niż miesiąc. Jest bardzo pozytywnie i kompleksowo — opieka księgowej pod mailem i telefonem oraz stały dostęp do mojego opiekuna, Konrada, który odpowiada na wszystkie moje pytania w miły i życzliwy sposób. Na pewno jest to przyjemniejsza i bezpieczniejsza forma prowadzenia działalności niż bycie zupełnie sam na burzliwym nieraz ocenie księgowo-podatkowo-przedsiębiorczym.
Koszt prowadzenia działalności w AIP to 300 zł. W tym mamy opiekuna, księgowego, mentorów, dostęp do systemu, wszystkie coworkingi w Polsce, wsparcie prawników i mentorów. Duży wachlarz możliwości, z których można z łatwością skorzystać.
Podsumowując, bardzo polecam skorzystanie z tej rewelacyjnej opcji. Inkubatory to zdecydowanie jedne z najlepszych usprawnień, które kiedykolwiek pojawiły się w polskiej przedsiębiorczości.
Więcej informacji o ofercie AIP.
1 Comment
Ciekawy artykuł. Zastanawiam się czy w AIP trzeba płacić dodatkowo % od dochodów, czy jedynie 300zł co miesiąc?