M: Firma w Anglii, czyli spółka LTD jest dobrym rozwiązaniem dla freelancerów, dla osób, które nie są ściśle związane z jednym pracodawcą, jednym miejscem pracy. Dlaczego? O tym decyduje akurat międzynarodowe prawo podatkowe i konstrukcja Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią (konwencja ta jest zbudowana w oparciu o model OECD i jej treść jest niemal taka sama jak treść konwencji podpisanych przez UK z innymi krajami).
Najistotniejszy w Konwencji jest art. 5. dotyczący „zakładu”, czyli stałej placówki, w której na co dzień prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa, bez której firma nie mogłaby się obejść. Może to być np. fabryka, warsztat, gabinet itp. Jeśli taki „zakład” występuje w którymś kraju, oznacza to, że tam znajduje się rezydencja podatkowa spółki i w tym kraju musi ona odprowadzać podatki. Kto w takim razie może założyć firmę w Anglii bez obaw o posiadanie „zakładu”?
Na przykład programista czy copywriter, którym nie robi to różnicy czy pracują przy użyciu komputera w mieszkaniu, w kawiarni, czy kilka tysięcy kilometrów od domu. Jeśli wynajmujesz na co dzień biuro zastanów się, jak bardzo jest Ci ono niezbędne, bo dla wielu osób, dla których biuro czy gabinet stanowi przede wszystkim udogodnienie, założenie firmy w Anglii stanowi realną możliwość.
M: Firmy w Anglii nie opłaca się zakładać głównie osobom, których praca jest ściśle związana z konkretnym miejscem, wymaga zezwoleń czy licencji. Nie polecałbym rejestracji spółki LTD np. lekarzom, prawnikom ani agentom ubezpieczeniowym.
J: Od swoich znajomych z zagranicy często słyszę, że chcieliby otworzyć swój biznes, ale przerażają ich formalności urzędowe i koszty. Jak to wygląda w przypadku spółki LTD?
M: Założenie firmy w Anglii to kwestia około 24 godzin od momentu złożenia wniosku do inkorporacji spółki. Nie musisz być rezydentem UK. Wystarczy, że masz ukończone 16 lat, bo taki jest minimalny wiek dyrektora spółki LTD. Wszystkie formalności można wypełnić samodzielnie i przez Internet, aczkolwiek tę ścieżkę sugerowałbym raczej osobom, dla których rejestracja firmy nie jest nowością. Jeśli będzie to Twoja pierwsza spółka, lepiej skorzystać z pomocy specjalistów.
Koszt rejestracji firmy w Anglii przy pomocy SOVA Accounting to dla większości osób 190 GBP jednorazowo.
M: Kapitał założycielski jest wymagany, aczkolwiek w Wielkiej Brytanii mamy do czynienia z kapitałem deklarowanym, czyli udziałowcy zakładając spółkę zobowiązują się do wpłaty kapitału w momencie, kiedy spółka nie byłaby w stanie pokryć swoich zobowiązań wobec wierzycieli z bieżącego majątku.
A jeśli powyższy akapit brzmi zbyt skomplikowanie, nie masz się o co martwić – minimalny kapitał zakładowy spółki LTD to 1 funt.
M: Jak wcześniej wspomniałem, dla osób, które zakładały już podobne spółki np. w Polsce, w Estonii czy w innych krajach, proces ten będzie dość intuicyjny, choć czasochłonny. Ważne jest, aby już przed rejestracją zadbać również o to, by Twoja spółka posiadała tam fizyczny adres oraz aby ktoś pod tym adresem odbierał korespondencję wysyłaną do Twojej firmy, szczególnie tę urzędową.
W związku z tym zazwyczaj nawet doświadczeni przedsiębiorcy decydują się w takiej sytuacji na rozpoczęcie współpracy z firmą, która się w tym specjalizuje.
Co więcej, po inkorporacji i rozpoczęciu działalności biznesowej, spółka musi prowadzić księgowość, rozliczać pensje dyrektorskie i składać coroczne rozliczenia do urzędu, a to również oznacza współpracę z księgowym.
Możesz więc zadbać o to, by wszystko pozostało w jednym miejscu i skorzystać z naszej pomocy przy rejestracji oraz prowadzeniu księgowości dla swojej spółki, a samemu zająć się tym, co robisz najlepiej – rozwojem własnego biznesu.
M: Jak wyżej wspomniałem, spółka musi składać coroczne rozliczenia, a jeśli chcesz wypłacać z niej pensję, to musisz rozliczać również wypłacane pensje dyrektorskie.
Współpracując z nami, będziesz martwić się jedynie o to, by przekazać nam otrzymane i wystawione faktury oraz wyciągi z konta bankowego, resztą zajmie się nasz zespół księgowych. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania, możesz kontaktować się z nimi w każdej chwili.
M: W spółce LTD, jak w każdej innej firmie, masz prawo do pokrywania kosztów, które są konieczne dla prowadzenia działalności. Jeśli jednak planujesz dokonać jakiegoś firmowego zakupu, zastanów się nad tym, jak ten zakup może być zinterpretowany w odniesieniu do ww. Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Nie sugerowałbym wliczać służbowego telefonu i abonamentu lub leasingu na samochód w koszty brytyjskiej firmy, chyba że numer telefonu lub samochód będą zarejestrowane w Wielkiej Brytanii.
Poza tym wszelkie wydatki np. na serwery, sprzęt mobilny, usługi podwykonawców możesz pokrywać z konta firmowego.
Jeśli chodzi o korzystanie z firmowej karty – warto pamiętać o tym, że spółka LTD ma własną osobowość prawną i choć księgowy z Twoją pomocą poradzi sobie z rozdzieleniem wydatków prywatnych i firmowych, tworzy to pewne zamieszanie, którego łatwo można uniknąć.
M: Najłatwiej byłoby zatrudniać pracowników na podstawie umowy B2B, czyli w relacji firma-firma lub przez Umowę o dzieło. Umowa zlecenie lub umowa o pracę w Polsce sprawi, że twoja firma będzie musiała zarejestrować tam oddział. W praktyce to tak jakbyś założył dodatkową firmę w Polsce, która musi prowadzić własną księgowość, podlegać pod polską ustawę o rachunkowości – jeśli nie jest to absolutnie konieczne, łatwiej będzie tego uniknąć.
M: Tak, aczkolwiek taka firma będzie zobowiązana do rejestracji w Polsce ww. oddziału. W tej sytuacji dobrą alternatywą może być założenie osobnej spółki z o.o. zamiast oddziału.
M: Tak, pod warunkiem, że nie pojawia się na terenie Polski „zakład” Twojej firmy w rozumieniu ww. Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.
M: Faktury z Polski (ale i w drugą stronę) będą obarczone tzw. odwrotnym obciążeniem (reverse charge) względem podatku VAT. Oznacza to, że obowiązek opłacenia tego podatku przeniesiony będzie na kupującego. Jeśli kupujący jest płatnikiem VAT, będzie zobowiązany uwzględnić ten podatek w rozliczeniu, a jeśli nie – podatek po prostu nie będzie zapłacony.
Poza tym faktury z UK mogą być wystawiane w dowolnym języku, w dowolnej walucie, muszą po prostu zawierać podstawowe informacje dotyczące transakcji, sprzedającego i kupującego.
M: Oczywiście. Firma w Anglii, czyli spółka LTD to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ma ona osobny zarząd (dyrektorów), osobnych właścicieli (udziałowców) i ma własną osobowość prawną, czyli na umowach widnieje spółka ABC LTD reprezentowana przez zarząd. Wygląda to nieco inaczej niż w przypadku najpopularniejszych w Polsce działalności gospodarczych, gdzie każde działanie i zobowiązanie firmy to działanie i zobowiązanie jej właściciela.
M: To będzie zależne od Twojej sytuacji. Nie można opłacać składek na ubezpieczenie społeczne w dwóch miejscach naraz. Jeśli firma w Anglii będzie Twoim jedynym źródłem dochodu i będziesz zarabiać rocznie co najmniej tyle ile w danym roku wynosi Lower Earnings Limit (LEL) oraz będziesz posiadać tzw. payslip’y czyli odcinek płacowy otrzymywany przy wynagrodzeniu, na potwierdzenie tych zarobków, to będziesz podlegać pod ubezpieczenie w UK.
Jeśli jednak Twoja sytuacja wyglądałaby nieco inaczej, warto będzie rozpatrzyć ją indywidualnie.
W tym chętnie pomogą Ci nasi doradcy, więc zachęcam do umówienia się z nimi na bezpłatną konsultację.
M: Invoice to po prostu faktura. Firma w Anglii nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej ani wystawiania paragonów, a również wystawianie faktur jest tutaj kwestią wyboru. Znając obowiązek posiadania kasy fiskalnej, będzie to dla Ciebie ogromne uproszczenie.
M: Po pierwsze, prowadząc firmę w Anglii nie masz obowiązku opłacania stałych, zryczałtowanych opłat tak jak ZUS w Polsce. Składki na ubezpieczenie są w UK procentowe i płaci się je dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od składek na ubezpieczenie, która obecnie wynosi 8 424 GBP rocznie.
Poza tym prostota i wygoda prowadzenia działalności, o których wspomnieliśmy już kilkukrotnie. Wystawianie faktur jest nieskomplikowane, rejestracja firmy intuicyjna, a kontakty z urzędami prowadzą do rozwiązania problemów, zamiast tworzenia nowych.
M: Jak najbardziej, kwota wolna od podatku dochodowego w UK należy do najwyższych w Europie i wynosi obecnie 11 850 GBP rocznie. Czyli do 8 424 GBP dochodów nie zapłacisz składek na ubezpieczenie, a do 11 850 GBP tylko składki, bez podatku dochodowego.
M: Według wytycznych powinny zdarzyć się raz na 5 lat (nie po wprowadzeniu każdej „dziwnie wyglądającej” umowy) oraz mogą być przeprowadzone w całości pomiędzy urzędem a reprezentującym firmę księgowym. O większości kontroli skarbowych przedsiębiorcy dowiadują się dopiero po fakcie.
Jeśli coś będzie niejasne lub nieprawidłowe, urzędnik wskaże to osobie reprezentującej spółkę i zapyta „o co tu chodzi?” zamiast obarczać karą. W większości takich sytuacji będzie to pewnie niewinna pomyłka i problem zniknie tak szybko jak się pojawił.
M: Zdecydowanie! Aby podlegać pod brytyjskie ubezpieczenie społeczne, musisz odprowadzać tam składki (jeśli zarabiasz powyżej 8 424 GBP rocznie) i tylko tam oraz posiadać na ich potwierdzenie payslipy.
Jeśli opłacałabyś składki w tym samym czasie w dwóch miejscach, np. w Polsce i w UK, proces ustalenia miejsca, w którym podlegasz pod emeryturę będzie nieco bardziej skomplikowany i najprawdopodobniej jedne z nagromadzonych przez Ciebie składek przepadną całkowicie.
M: Jest, aczkolwiek w zdecydowanej większości przypadków obejmuje firmy założone przez brytyjskich rezydentów – osoby mieszkające tam na co dzień.
Inaczej wygląda sytuacja pożyczek świadczonych przez banki czy serwisy typu iwoca – tutaj wszelkie przypadki będą rozpatrywane indywidualnie.
M: Możesz przenieść się na kilka miesięcy na początku działalności lub regularne kilka miesięcy w roku do Wielkiej Brytanii i tam ubiegać się o dofinansowanie, jednak kluczowa będzie tutaj weryfikacja, czy takie przedsięwzięcie będzie dla Ciebie w ogóle opłacalne.
Jeśli planujesz założyć firmę, która stworzy przełomową technologię i szukasz środków na R&D, prawdopodobnie tak. Jeśli jednak myślisz o dofinansowaniu na rozwój firmy jako freelancer, zwróć uwagę raczej na oszczędności czasu, energii i pieniędzy wynikające z przeniesienia firmy do UK i zainwestuj zgromadzone w ten sposób zasoby w dalszy rozwój swojego biznesu.
M: Na wybór miejsca, w którym będzie mieścił się Twój biznes składa się naprawdę sporo czynników. Jak widzisz, firma w Anglii to świetne rozwiązanie, niestety jednak nie jest ono dostępne dla każdego.
Jeśli masz wątpliwości na temat tego, czy założenie firmy w Anglii to coś dla Ciebie, porozmawiaj ze specjalistą w tym zakresie i innymi osobami, które prowadzą już taką firmę.
Możesz też umówić się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców i dołączyć do wspieranej przez nas grupy na Facebook’u, w której zebrało się już niemal 6 000 przedsiębiorców prowadzących firmy lub myślących o założeniu biznesu w Wielkiej Brytanii.
Podsumowując, założenie firmy w Anglii nie jest skomplikowanym procesem. Formalności jest mniej niż w Polsce, a zysków więcej. Po przepracowanych tam 10 latach mamy ok. 1000 zł emerytury, a po 35 latach ponad 3 300 zł.