Czy można kupić laptopa gamingowego w cenie do 2000 złotych? Jeśli tak, to na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Laptop gamingowy wyróżnia się spośród innych komputerów przenośnych ponadprzeciętnymi podzespołami oraz charakterystycznym wyglądem. Jego główną zaletą jest to, że dobrze radzi sobie nawet z wymagającymi grami komputerowymi.
Co to jest laptop gamingowy?
Laptopy gamingowe to szczególny typ komputerów przenośnych, który pojawił się na rynku sprzętu elektronicznego już dobrych kilka lat temu. Od początku producenci chcieli wyraźnie odróżnić je od „zwykłych” laptopów. Najprościej można było zrobić to, ingerując w ich wygląd, co też zrobiono.
Każdy laptop gamingowy przyciąga spojrzenia osób lubiących grać w gry komputerowe. Jest on umieszczony w obudowie o bardzo nowoczesnym, nieco postpunkowym, designie. Klawiatura jest podświetlana, zazwyczaj na czerwono lub zielono.
Laptop gamingowy to jednak przede wszystkim ponadprzeciętne podzespoły. Twórcy wyposażają je w procesory najnowszych generacji, najlepsze karty graficzne, kości pamięci RAM o dużej pojemności, szybkie dyski twarde SSD i wydajne systemy chłodzące. Dzięki temu można na nich uruchomić najnowsze gry bez obawy o ich płynność; co więcej, w dowolnym miejscu – domu, kawiarni czy w pociągu podczas podróży. Oczywiście, jeśli gracz chce skorzystać z tych możliwości, będzie musiał niemało zapłacić. Często znacznie więcej, niż gdyby chciał nabyć komputer PC o tych samych parametrach.
Laptop gamingowy do 2000 złotych – na jaką wydajność można liczyć?
Komputer przenośny w cenie do 2 tysięcy złotych może naturalnie służyć do gier, ale od razu trzeba zaznaczyć, że trudno będzie grać na nim w najnowsze tytuły na wysokich detalach. Nie można też oczekiwać od niego, że za rok lub dwa będzie w stanie płynnie uruchomić gry, które się wtedy pojawią.
Laptop gamingowy do 2000 złotych będzie bardziej komputerem o charakterze uniwersalnym z podzespołami umożliwiającym wirtualną rozgrywkę na średnim poziomie. Jeśli gracz zdecyduje się na jego zakup, aby maksymalnie zwiększyć jego możliwości, powinien upewnić się, że będzie miał szybki dysk, przynajmniej 8 GB RAM, oraz procesor w miarę nowej generacji.
Natomiast osoba, która dołoży dodatkowe 500 do 700 złotych, może już liczyć na sprzęt o całkiem przyzwoitej wydajności. Wciąż nie będzie to ponadprzeciętny laptop gamingowy, ale procesor 9. generacji, szybki dysk SSD, dobra karta graficzna i 8 GB RAM nie będą już tylko czystą fantazją. Takie podzespoły pozwalają uruchomić rozgrywkę na akceptowalnym poziomie, nawet w przypadku wielu nowych tytułów.